Kad runa ir par līderību studiju laikā, vislielākais izaicinājums bieži vien nav trūkums prasmju vai ideju, bet gan neziņa – ar ko sākt? Patiesībā ceļš uz aktīvu iesaisti ir vienkāršāks, nekā varētu šķist. Šajā rakstā apskatīsim konkrētus soļus, kā sākt darboties studentu pašpārvaldē, kā arī sniegsim iedvesmojošus piemērus un padomus, kā izmantot šo pieredzi vislabāk.
Pirmais solis – vienkārši piesakies
Lielākajā daļā augstskolu studentu pašpārvalde ir atvērta visiem, kas vēlas iesaistīties. Tev nav vajadzīga pieredze vai amats – svarīgākais ir interese un vēlme darboties. Seko līdzi informācijai savas augstskolas mājaslapā, sociālajos tīklos vai uz informatīvajiem dēļiem. Parasti tiek rīkoti jauno biedru uzņemšanas pasākumi vai sapulces, kurās var uzzināt vairāk par pašpārvaldes darbību.
Ja šobrīd nav uzņemšana, uzraksti jau esošajiem biedriem vai valdes locekļiem – viņi noteikti būs priecīgi pastāstīt par iespējām un iesaistīt Tevi kā brīvprātīgo konkrētā projektā.
Katrs sāk ar kaut ko vienkāršu – un tas ir normāli
Pirmajās nedēļās neviens neprasīs vadīt lielu konferenci vai pārstāvēt augstskolu senātā. Bieži viss sākas ar palīdzību pasākumu organizēšanā, plakātu izgatavošanā, sociālo tīklu satura veidošanā vai dalību darba grupās. Šie uzdevumi palīdz iepazīt pašpārvaldes vidi, saprast, kas Tevi interesē visvairāk, un pakāpeniski attīstīt nepieciešamās prasmes.
Laika gaitā Tev var uzticēt vadīt nelielu komandu, rīkot pasākumu no A līdz Z vai pārstāvēt studentus augstskolas institūcijās.
Iedvesmojoši piemēri no dzīves
Līga, 3. kursa studente komunikācijas zinātnē, pievienojās studentu pašpārvaldei ar domu palīdzēt organizēt Ziemassvētku pasākumu. Pēc gada viņa jau vadīja kultūras komiteju un piedalījās sadarbībā ar citām augstskolām. “Es biju pārsteigta, cik daudz esmu iemācījusies – gan par cilvēkiem, gan par sevi,” viņa saka. “Un es pirmo reizi patiešām sajutu, ka mana balss tiek sadzirdēta.”
Savukārt Roberts, kurš sākotnēji vēlējās vienkārši uzlabot studiju vidi savā fakultātē, pēc diviem gadiem kļuva par pašpārvaldes priekšsēdētāju. Viņš uzsver, ka tieši šī pieredze viņam palīdzēja iegūt apmaksātu praksi starptautiskā organizācijā, kuras atlases komisija īpaši novērtēja viņa pieredzi kā studentu pārstāvim.
Ko Tu iegūsi no šīs pieredzes?
•Organizatoriskās prasmes: iemācīsies plānot, koordinēt, kontrolēt un izvērtēt projektus.
•Komunikācija: uzlabosi prasmes rakstiskajā un mutiskajā saziņā, tostarp saskarē ar dažādām auditorijām.
•Laika menedžments: iemācīsies sabalansēt studijas, darbu un brīvprātīgo aktivitātes.
•Spēja strādāt komandā un vadīt: neatkarīgi no sava rakstura tipa Tu attīstīsi spēju sadarboties un uzņemties vadību.
•Pašapziņa: izkāpjot ārpus komforta zonas un redzot savus rezultātus, kļūsi pārliecinātāks par sevi.
Padomi, kā izcelties un būt aktīvam
1.Esi atvērts jaunām iespējām. Pat ja sākumā neesi pārliecināts, ko dari – dari ar entuziasmu.
2.Ieklausies citos. Labs līderis prot sadzirdēt viedokļus un atrast kompromisus.
3. Neesi bailīgs uzņemties atbildību. Tieši tur sākas līderība.
4.Reflektē par savu pieredzi. Pieraksti, ko esi apguvis un kā to izmantosi nākotnē.
5.Sagatavo portfolio. Dokumentē savus projektus, sasniegumus un prasmes – tas noderēs gan karjerai, gan pašnovērtējumam.
Tava līderība sākas šodien
Studentu pašpārvalde nav tikai organizācija – tā ir iespēja augt, ietekmēt, iedvesmot un kļūt par cilvēku, kurš spēj uzņemties iniciatīvu un virzīt citus. Tas ir ceļš, kas sākas ar vienu soli – ar vienu sapulci, vienu ideju, vienu vēlmi mainīt.
Ja Tu meklē vietu, kur attīstīt savas prasmes, atrast līdzīgi domājošos un reāli ietekmēt studiju vidi – studentu pašpārvalde ir īstā vieta. Un Tu vari sākt jau šodien.